koupe.infoblog.cz

Nezapomeňte na rizika při prodeji bytu

Publikováno 12.07.2015 v 16:26 v kategorii REALITY, přečteno: 72x

Chystáte se prodat byt ať už za pomoci realitní kanceláře, nebo samo prodejem? Nenechte se napálit a informujte se předem na možná rizika, která jsou s prodejem nemovitosti spojená.

S kupní smlouvou se obraťte na advokáta
BytNa internetu naleznete mnoho šablon kupní smlouvy na prodej bytu, které jsou volně ke stažení. 

I přesto je dobré se obrátit na advokáta, který vám sestaví smlouvu, jenž vám bude nejlépe vyhovovat.

Pokud se svůj byt rozhodnete prodat pomocí realitní kanceláře, budete mít o starost méně. Realitní kancelář vám připraví potřebnou dokumentaci sama. Ale i tak je dobré si smlouvu přečíst a prokonzultovat dříve, než ji stvrdíte podpisem. Přece jen se jedná o váš byt a vaše peníze.

Důležitý je obsah smlouvy

Pro vás, jako pro prodávajícího, je velice důležitou částí kupní smlouvy, způsob zaplacení kupní ceny. Určitě ve smlouvě uveďte, přesným a srozumitelným způsobem, stanovení lhůty, ke kterému dni a jakým způsobem má být byt zaplacen. 

Povinnost kupujícího řádně byt zaplatit v daném termínu můžete zajistit tím, že do smlouvy uvedete dodatek o pokutě. Ta musí být přiměřená, aby byla pro kupujícího akceptovatelná. Neméně důležité je, aby smlouva obsahovala i podrobný popis postupu při předávání nemovitosti.

Změny v katastru nemovitostí vám může „pohlídat“ hlídač katastru nemovitostí. Je dobré také uvést postup převodu smluv o odběru energií, odhlášení místa trvalého pobytu předchozího majitele nebo reklamaci vad.

Důležitou součástí kupní smlouvy je také uvedení z jakého důvodu lze od kupní smlouvy odstoupit. A nakonec musí být každá smlouva opatřena úředně potvrzenými podpisy obou smluvních stran.

Úschovna peněz
PenízeAť už se jedná o prodej bytu Praha, či na vesnici, je dobré využít úschovny peněz u notáře nebo vašeho advokáta. 

Sice některé realitní kanceláře nabízejí obdobnou službu pro své klienty „zdarma“.

Jenže pouze notář nebo advokát uloží peníze z prodeje vašeho bytu na speciální účet. Ten je evidován pod jménem kupujícího a tím jsou peníze odděleny od provozních prostředků advokáta či notáře a to i právně. 

Jsou tedy v případě exekuce uvalené na vašeho advokáta či notáře nepostižitelné. V případě realitní kanceláře tomu tak není. Ty používají běžné bankovní účty, které jsou evidovány na jejich jméno.

Nezapomeňte na daně

Pokud už k prodeji bytu dojde, je důležité nezapomenout zaplatit daň z převodu nemovitosti. Ta činí tři procenta z realizované kupní ceny bytu.

Případně budete muset zaplatit ještě daň z příjmu. To zda se na vás stahuje tato povinnost, si můžete ověřit předem v ustanovení §4 zákona č.586/1992 sbírky o dani z příjmu.

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • MartinLes 07.06.2018 v 10:32 Musím moc poděkovat za článek, chtěli jsme s manželkou prodávat byt a to na vlastní pěst. Když jsem to tady pročetl kolik by bylo papírování tak jsem se nakonec obrátil na realitku http://www.eurobydleni.cz/ a jsme max. spokojený, nemuseli jsme nic řešit


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?